• Kvalita - model CAF

          • Fázy CAF

          •  

            Fázy CAF 

             

            Fáza č. 1  Prípravná fáza

             

            Rozhodnite sa, ako budete plánovať a organizovať samohodnotenie a komunikujte o samohodnotení

             

            Implementácia modelu CAF na podmienky školy bola formálne podporená  na gremiálnej rade (GR) 1. 4. 2019, kde manažment školy jednomyselne prijal daný akt. Na zasadnutie GR boli prizvaní zástupca zamestnancov, zástupca rady školy a žiackej školskej rady. Na webovej stránke ÚNMS SR bola dňa 25. 9. 2019 zverejnená výzva na zapojenie sa do národného projektu, na ktorú škola reflektovala. Zmluva o realizácii národného projektu medzi ÚNMS SR a SOŠOaS bola podpísaná 31. 12. 2019. Manažment školy dňa 15.1. 2020 na GR rozhodol o implementácii modelu CAF pre celú organizáciu, komunikoval o zložení CAF tímu a rozhodol o výbere panela klasického bodového hodnotenia. Za garanta CAF tímu bola určená riaditeľka školy. Metodikom CAF tímu sa stala zástupkyňa riaditeľky pre teoretické vyučovanie Ing. Martina Sloviaková .Cieľom samohodnotenia bolo po prvýkrát analyzovať podmienky SOŠ  pre postupné zavedenie komplexného manažérstva kvality cez model CAF. Prínosom pre  školu sú zistené rezervy v jednotlivých oblastiach riadenia a prijatý akčný plán zlepšovania.

             

             

            Fáza č. 2  Proces sebahodnotenia

            Vytvorenie CAF tímu

            Možnosť stať sa členom CAF tímu bola počas pracovnej porady 10. 4. 2019  ponúknutá všetkým zamestnancom školy. Členstvo bolo  dobrovoľné, pedagogickí zamestnanci sa rozhodovali sami. Pri výbere členov tímu boli nastavené kritéria - zastúpenie všetkých úsekov školy a žiakov,  pedagogickí zamestnanci so znalosťou výchovno-vzdelávacieho procesu, riadenia školy, ekonomické vzdelanie bolo považované za pozitívum, ale nebolo kritériom. S prihliadnutím na veľkosť školy sme vytvorili sme jeden CAF tím s počtom 10 členov.

            Realizovanie školení, vykonanie sebahodnotenia a napísanie samohodnotiacej správy

            Proces samohodnotenia a napísanie samohodnotiacej správy si vyžadoval organizáciu viacerých školení.

            V dňoch 29.-30. 1. 2020 v priestoroch pracoviska praktického Beskyd v Čadci dvojdňové školenie – Model CAF a samohodnotenie, ktorého sa zúčastnili všetci menovaní členovia CAF tímu, metodik a garant. Na tomto školení bol školiteľom Mgr. Imrichom Žigom predstavený model CAF a jeho implementácia, výklad modelu CAF na úrovní kritérií a subkritérií, jeho význam, koncepcia a nadväznosti základných aktivít.

            Školenie CAF tímu

             

            Dňa 19. 2. 2020 sa konalo jednodňové školenie so školiteľom. Počas stretnutia boli prezentované a konzultované jednotlivé kritéria a subrikritéria samohodnotiacej správy, výklad panelov bodového hodnotenia a proces zlepšovania v modeli CAF.

            Ďalšie plánované školenie CAF tímu bolo spojené s prideľovaním spoločného bodového hodnotenia počas Konsenzus mítingu k samohodnotiacej správe, ktorý sa uskutočnil dňa 13. 5. 2020.

            Po schválení samohodnotiacej správy manažmentom školy  27. 5. 2020 sa následne konalo externé posúdenie na mieste 8. 7. 2020 za účasti externých posudzovateľov Ing. Miroslava Hrnčiara, PhD. a Ing. Alexandra Tomčíka v priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci.

            Samohodnotiaca_sprava_sosoas_cadca.pdf

             

            Externé posúdenie na mieste

             

            Dňa 28. 8. 2020 bolo naplánované ďalšie školenie CAF tímu k tvorbe Akčného plánu zlepšovania. Cieľom tohto školenia bolo na základe oblastí zlepšovania vyplývajúcich zo samohodnotiacej správy, zo spätnej väzby z externého posúdenia na mieste a podnetov od zamestnancov vytvoriť APZ podľa nástrojov na prioritizáciu úloh.

               

            Školenie k tvorbe Akčného plánu zlepšovania

             

            Dňa 11. 12. 2020 sa uskutočnilo školenie k Externej spätnej väzbe modelu CAF. Vzhľadom na prísne hygienické opatrenia v období šírenia ochorenia COVID-19, bol CAF tím rozdelený do dvoch skupín a školenie sa tak konalo prostredníctvom videohovoru aplikácie Microsoft Teams. Školiteľ predstavil ciele a princípy metodiky Externej spätnej väzby modelu CAF aj jej implementáciu.

               

            Školenie k Externej spätnej väzbe

             

            Fáza č. 3 Plán zlepšovania 

            Zostavenie Akčného plánu zlepšovania (APZ), komunikovanie a realizácia plánu  

            APZ je otvorený „živý“ dokument, ktorého návrhy na zlepšenie  pochádzali zo samohodnotiacej správy, v ktorej členovia CAF tímu sami identifikovali oblasti na zlepšovanie, zo  záverov Spätnej správy z posúdenia na mieste 23. 7. 2020, od externých posudzovateľov. Súčasťou posúdenia na  mieste bola konštruktívna diskusia o oblastiach, ktoré je možné zlepšovať. V samotnej Spätnej správe z posúdenia boli navrhnuté aj odporúčania. Všetky oblasti boli prerokované so školiteľom dňa 28. 8. 2020 počas školenia k tvorbe APZ, diskusiou sme prehodnotili jednotlivé navrhované oblasti na zmenu.

            Stanovili sme si priority, ktoré sme prerokovali  a následne zapracovali do Akčného plánu zlepšovania. Prihliadali sme  na efektívnosť, možnosti realizácie, časové, personálne a finančné  možnosti školy. Vychádzali sme z princípov výnimočnosti v modeli CAF.

             Prehľad aktivít APZ  podľa modelu CAF

            Aktivita č. 1 Aktualizácia poslania a vízie školy, vytvorenie smernice na hodnotenie NPZ
            Aktivita č. 2 Vytvoriť Marketingová plán SOŠO a S/ marketingové aktivity
            Aktivita č. 3 Vypracovanie nového dodatku k  organizačnému poriadku školy s doplnením zodpovednosti a právomocí jednotlivých profesií zamestnancov.
            Aktivita č. 4 Vytvoriť mapu partnerov a ich prínos pre školu
            Aktivita č. 5 Diferenciácia hlavných procesov (detailnejšia procesná mapa) a zadefinovanie príslušných kompetencií
            Aktivita č. 6 Pripraviť set meraní zameraných na vnímanie spokojnosti žiakov a ich rodičov so školou a  postojov žiakov k sociálno-patologickým javom/ Vytvoriť anketu pre zamestnávateľov žiakov na OV, IOV, SDV a absolventov školy s cieľom inovácie ŠkVP
            Aktivita č. 7 Dotazník zameraný na zisťovanie pracovnej klímy a spokojnosti zamestnancov školy
            Aktivita č. 8 Pripraviť  Koncepciu spoločenskej zodpovednosti školy
            Aktivita č. 9 Pripraviť a prijať dokument Kľúčové  výsledky výkonnosti  SOŠOaS

             

            Monitorovanie plnenia plánu realizácie jednotlivých aktivít sa uskutočňuje garantom a metodikom CAF. Metodik v trojmesačných intervaloch vypracuje dokument Vyhodnotenie plánu APZ na základe podkladov vlastníkov aktivít. Dokument predkladá na pracovných poradách CAF tímu.

            Vypracovala: Ing. Martina Sloviaková, metodik CAF tímu

             

    • Kontakty

      • Stredná odborná škola obchodu a služieb
      • 00421/41/432 15 90
      • Ul. 17. novembra 2579 Čadca Slovakia