Prínosom projektu „Rozvíjanie finančnej gramotnosti pedagogických zamestnancov na modelových situáciách“ bola realizácia týchto aktivít:
Testovanie úrovne žiakov v oblasti finančnej gramotnosti – pre úspešnosť implementácie tém z finančnej gramotnosti sme testovaním zisťovali a priebežne zisťujeme vedomostnú úroveň žiakov v danej oblasti.
Určenie tém vhodných pre finančné vzdelávanie pedagogických zamestnancov – témy sme zvolili podľa Národného štandardu finančnej gramotnosti, verzia 1.2 z oblasti finančného hospodárenia spotrebiteľov, ochrany spotrebiteľa, investovania, poistenia a podpory rozvoja podnikania.
Vzdelávanie pedagogických zamestnancov za účelom rozšírenia teoretických a praktických kompetencií a podnikateľských zručností – uskutočnilo sa prostredníctvom vzdelávacích dní 22. 10. 2019 a 12. 11. 2019 odborníkmi z tretieho sektora. Zúčastnilo sa ich desať vyučujúcich odborných a ekonomických predmetov. Témy finančného vzdelávania boli aplikované na modelových situáciách.
Aktívna účasť vyučujúcich na projekte – vyučujúci ekonomických predmetov, ktorí sa zúčastnili finančného vzdelávania, vypracovali študijné materiály.
Vypracovanie študijných vzdelávacích materiálov – vyučujúci ekonomických predmetov si rozdelili šesť tematických celkov z NŠFG 2017, verzia 1.2, ktoré následne spracovali a vytvorili k nim študijné materiály – názorné učebné pomôcky, brožúry, pracovné listy, cvičenia, úlohy a testy. Študijné materiály sa využívajú a budú využívať vo výchovno-vzdelávacom procese.
Vytvorenie násteniek a plagátov – za účasti žiakov sme vytvorili nástenky, plagáty, schémy a fólie k témam finančnej gramotnosti a finančného vzdelávania, ktoré sú umiestnené v priestoroch našej školy, na chodbách a v triedach.
Implementácia tém finančnej gramotnosti vo výchovno-vzdelávacom procese – témy finančnej gramotnosti sú implementované na vyučovacích hodinách. Žiaci sa zároveň finančne vzdelávajú formou mimoškolských aktivít (záujmových krúžkov, prednášok, workshopov), zapájajú sa do rôznych súťaží – Stredoškolský podnikateľský zámer, Finančná olympiáda, Ekonomická olympiáda, Realitný vodičák a ďalšie).
Zakúpenie odbornej literatúry – na skvalitnenie finančného vzdelávania pedagogických zamestnancov sme zakúpili odbornú ekonomickú literatúru a zriadili ekonomickú knižnicu. Knihy sú k dispozícii nielen vyučujúcim, ale podľa potreby aj žiakom.
Záverečné vyhodnotenie projektu vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti finančnej gramotnosti – v záverečnej fáze sme na zasadnutí predmetovej komisie vyhodnotili prínos projektu z hľadiska spolupráce s tretím sektorom a vypracovali záverečnú správu.
Je potrebné neučiť len teóriu, ale učiť finančnú gramotnosť zaujímavo. A práve na tento cieľ bol zameraný aj náš projekt, ktorý sme týmto splnili.
Ing. Marcela Kašubová