Menu

 • Rozlúčka maturantov 2018

  25. mája 2018 sa konala rozlúčka maturantov 2018.

  Veľa šťastia a úspechov!

 • DEŇ ŠPANIELSKEJ KUCHYNE v reštaurácii Beskyd

  Absolventi projektu Spoznávanie nových gastronomických trendov pre profesijný rozvoj osobnosti mladých gastronómov  Strednej odbornej školy obchodu a služieb zrealizovali  23. mája 2018 Deň španielskej kuchyne v reštaurácii Beskyd.

 • Realizácia projektu

  TAM, KDE DOBRO VÍŤAZÍ NAD ZLOM - to je názov projektu, ktorý v súčasnosti realizujú žiaci školy s finančnou podporou ŽSK.  Projektové aktivity sú zamerané na poznávanie významnej osobnosti nielen Kysúc, ale i celého Slovenska - Miroslava Cipára. Miroslav Cipár je jedným z najtalentovanejších slovenských výtvarníkov. Rodák z Vysokej nad Kysucou je osobnosťou, ktorá si zaslúži, aby ju poznali aj mladí Kysučania, žiaci školy. Do projektu je zapojených 15 žiakov.

  Doteraz sa nám podarilo realizovať 2 aktivity. Tvorivé dielne v spolupráci s Kysuckou knižnicou v Čadci, kde sme sa zoznámili s knižnými ilustráciami umelca. K dispozícii sme mali viac ako 30 knižných titulov, ktoré ilustroval Miroslav Cipár. Účastníci projektu prekresľovali úžasné, nápadité a nádherné ilustrácie umelca, ktoré ich v knižnej podobe sprevádzali  detstvom naplneným rozprávkami.


  Miestom druhej aktivity bola galéria Danubiana v Bratislave, jedna z najromantickejších galérií moderného umenia v Európe. Práve tu sa uskutočnilo osobné stretnutie žiakov školy s pánom Cipárom. V neformálnom stretnutí si zaspomínal na svoju mladosť na Kysuciach, na roky štúdia, účastníkom priblížil zameranie svojej tvorby, vysvetlil, ako prichádzajú nové tvorivé nápady, čo a kto ho  v tvorbe inšpiruje, aké sú jeho súčasné umelecké aktivity.

  Obidve podujatia boli pre účastníkov projektu obohacujúce.


                                                                                                     PaedDr. Oľga Králiková

 • Odborná exkurzia v Metre Žilina

  Odborné exkurzie sú prínosom v rozširovaní a utvrdzovaní teoretických vedomostí. Po dohode s vedením predajne Metro  Žilina takúto možnosť využili aj naše budúce predavačky, žiačky I.C, II.C a I.P. Cieľom exkurzie bolo oboznámiť sa s fungovaním spoločnosti a s ponukou a činnosťami jednotlivých oddelení. Predajňa typu cash& carry ponúka 40 000 položiek potravinárskeho aj nepotravinárskeho tovaru na jednom mieste. Denne obslúžia cca 2000 zákazníkov.

  Pri príchode sa nás ujala pracovníčka personálneho oddelenia. Úvodnú prednášku sme absolvovali s p. riaditeľkou  a jej zástupcom. Dozvedeli sme sa, že žilinské Metro v tomto roku oslavuje 15 rokov pôsobenia na trhu. Predstavili nám systém predaja,  recyklácie, potravinovú banku i čo je špiónsky nákup. Významnými partnermi sú HORECA zákazníci. Vrelého prijatia sa nám  dostalo aj od vedúcich jednotlivých oddelení predajne, ktoré sme spoločne prešli. Zoznámili sme sa i s menej známymi druhmi potravín a nápojov, niektoré sme ochutnali. Zaujala nás ponuka jedlého riadu zo pšeničných otrúb.

  Vedenie predajne Metro potešilo žiačky aj milými pozornosťami a ponúklo im zároveň možnosť zamestnania po ukončení štúdia a prejavilo aj záujem o spoluprácu so školou. Počas celej exkurzie prevládala príjemná atmosféra, ktorá umocnila zážitok a žiačky si odniesli množstvo nových poznatkov .

                                                                             Ing.Mária Janíčková

 • Europass mobility pre študentov II.A a III.A triedy hotelovej akadémie

  Študenti II.A a III.A triedy hotelovej akadémie získali  EUROPASS  mobility a certifikát o účasti na projekte „Spoznávanie nových gastronomických trendov pre profesijný rozvoj osobnosti mladých gastronómov“, ktorý sa uskutočnil v dvoch termínoch na TENERIFE.

  Mobilitný projekt bol  zameraný na získanie odborných pracovných zručnosti žiakov Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci pri výkone odbornej praxe v zahraničí a overenie ich jazykových schopnosti v praxi.

 • Aktualizácia údajov

  Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
 • Objavovali sme Košice

  V stredu 25. apríla 2018 sa žiaci I. I a II. I2 vydali vlakom na exkurziu do metropoly východu, do Košíc. Exkurzia bola zameraná na rozvoj vedomostí z histórie a kultúry a tomu bol prispôsobený aj program.

  Svoje sprievodcovské zručnosti si v praxi vyskúšali žiačky II. I2. Prvou zastávkou bol Jakabov palác. Na Hlavnej ulici sme začali prehliadkou gotického Dómu sv. Alžbety, ktorý je najväčšou katedrálou na Slovensku. Stavba zo 14. storočia nás ohúrila svojou vonkajšou podobou i impozantným interiérom. Naše sprievodkyne nám porozprávali aj o ďalších pamiatkach v blízkosti, o Kaplnke sv. Michala, Urbanovej  veži a historickom Urbanovom zvone zo 16. storočia. Pozdĺž pešej zóny sa nachádza množstvo historických budov a pamiatok, parkov a fontán. Zastavili sme sa pri budove Štátneho divadla a spievajúcej fontáne. Vo Východoslovenskom múzeu nás zaujala expozícia unikátneho Košického zlatého pokladu. Trochu adrenalínu sme zažili v Miklušovej väznici, v ktorej sa nachádza stredoveká mučiareň. Exkurzia sa nám vydarila aj vďaka peknému počasiu a príjemnej atmosfére. Uvedomili sme si, že Košice, ktoré v roku 2013 získali titul Európske hlavné mesto kultúry, majú čo turistom ponúknuť a určite sa tu ešte radi vrátime.

  Ing. Mária Janíčková

 • Taliansko v kocke alebo Kocka v Taliansku

  V dňoch 16. - 23. 04. 2018 sme navštívili región Lombardia pri jazere Lago di Garda  na severe Talianska. Asociácia „Garda in Lombardia“ pripravila pre študentov hotelových akadémií zo Slovenska krátke nahliadnutie do kultúry, gastronómie a životného štýlu severného Talianska.

  Po srdečnom privítaní a  ubytovaní  sa v hoteli Miramonti s výhľadom na hory sme začali náš výlet v meste Limone sul Garda, ktoré je známe predovšetkým pestovaním citrónov. Priamo v centre rastú citrónovníky a pomarančovníky, ktorých plody si možno voľne odtrhnúť počas horúcich letných dní.

  Udalosťou dňa bol obed v hoteli Paradiso s terasou smrti a výhľadom na jazero. Mestečko Salo nám ponúklo ochutnávku vín, syrov, zmrzliny i ustríc typických pre Lombardiu. Všetky produkty pochádzali z domácich zdrojov. Nevynechali  sme ani ochutnávku oleja a výrobkov firmy Frantoio Manestrini.

  Milým prekvapením bol pomarančový a citrónový olivový olej v Latteria Turnaria. Úspešný  taliansky šéfkuchár Carlo Bresciani  nám umožnil  pozerať sa na prípravu rizota typického pre Miláno. Celý pobyt bol spestrený kvalitným jedlom, vínom a spoločnosťou pozitívne naladených Talianov. Po týždni strávenom v srdci Lombardie sa už teraz tešíme na ďalší návrat do Talianska.

  Kristína M. III.A

  #GardaLombardia

 • Školenie Projekt je zmena

  Prostredníctvom organizácie Iuventa som sa s dvoma žiačkami z našej školy zúčastnila školenia s názvom Projekt je zmena. Cieľom podujatia bolo naučiť študentov vo veku 15 -17 rokov napísať a neskôr aj zrealizovať projekt.

  Školenie prebiehalo v dvoch fázach. Prvá fáza sa uskutočnila v termíne 8. – 10. 2. 2018 v Ružomberku. Počas tohto stretnutia sme hľadali problematiku priamo v našom okolí a potom ju prostredníctvom projektov, ktoré sme na školení vypracovali, riešili.

  Vo výslednom projekte s názvom Objav našu školu sme sa zamerali na propagáciu Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Čadci.

  Ako cieľovú skupinu sme si vybrali deti z Detského domova vo Vyšnom Kelčove, pre ktoré sme 21. 3. 2018 pripravili zaujímavé podujatie v priestoroch našej školy. Porozprávali sme im o študijných odboroch u nás, ako aj o možnostiach, ktoré škola ponúka v rámci zahraničnej odbornej stáže či programu Erasmus+. V príjemnom prostredí školskej kuchyne pripravili pre deti žiaci hotelovej akadémie malé, no lahodné občerstvenie. Na záver im študentky z odborov kaderník a kozmetik podľa želaní zmenili účesy a upravili vzhľad. Počas celého dňa sprevádzala žiakov študentka odboru pracovník marketingu so zameraním na cestovný ruch.

  V druhej fáze školenia, ktorá sa konala 19. – 21. 4. 2018 v Terchovej, sme sa podrobnejšie venovali analýze našich projektov a ich vyhodnoteniu. Súčasťou školenia boli i rôzne zábavné aktivity.

  Čo považujem za osobný prínos z týchto stretnutí?

  Zlepšila som si svoje vyjadrovacie schopnosti a získala sebaistotu pri vystupovaní na verejnosti. Kontakty s novými ľuďmi nám prinášajú nielen zaujímavé poznatky a cenné skúsenosti, ale aj obyčajné úsmevy na tvári a radosť z dosiahnutej práce.

  Patrícia, II.A

   

  POĎAKOVANIE
   
  "Úžasný deň", takto hodnotili  deti deň strávený s Vami po návrate do detského domova.

  Z úprimného srdca Vám ďakujeme, že sme sa mohli zúčastniť Vašej peknej akcie, stráviť s Vami príjemné chvile a obohatiť sa novými zážitkami. Vyčarili ste na našich tvárach úsmev, radosť a spokojnosť, s ktorou sme odchádzali. Bolo to nielen preto, že sme boli "vynovení" a skrášlení novými účesmi, vizážou, ale že sa nám dievčatá aj osobne venovali a vytvorili pre nás príjemnú atmosféru.

  Ďakujeme pekne aj za dobroty a sladké odmeny, ktoré ste pre nás pripravili a na ktorých sme si veľmi pochutili. Zaujímavá bola aj prezentácia zo študijnej praxe z Tenerife a informácie od dievčat, aké možnosti Vaša škola poskytuje pre svojich žiakov. Pre viacerých z nás je to veľká motivácia pre chuť do učenia a zlepšenia si svojich známok.   
  Bol to pre nás skutočne príjemne strávený deň.


  Ešte raz "VEĽKÁ  VĎAKA" za všetko pedagogickému zboru a  všetkým študentkám a študentom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tejto krásnej a prospešnej akcii. 
                                                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                     deti a vychovávateľky DeD Bytča pracovisko Horný Kelčov

 • Prednáška - Finančná správa SR, činnosť colných úradov a prevencia

  Dňa 20. apríla 2018 realizovali pracovníci Colného úradu v Žiline v našej škole zaujímavú prednášku na tému Colníctvo a činnosť colných úradov v praxi.  Zúčastnili sa jej žiaci II. I2, III. I2,, IV. A, I. P, II. P2 a III. C triedy. Colné úrady sú súčasťou finančnej správy SR.

  Obsah  prednášky spojenej s besedou bol zameraný na prácu colníkov v rámci EÚ, územia tretích štátov, činnosť colných úradov pri plnení úloh v oblasti spravovania spotrebných daní, súčasne  bol spojený s protidrogovou tematikou a prevenciou proti páchaniu trestných činov.

  Okrem teoretickej časti zamestnanci colného úradu previedli žiakom aj praktické ukážky, výstroj colníkov, pojazdnú kanceláriu v aute, pomôcky používané pri práci v teréne, nepriestrelnú vestu, zbrane, rôzne donucovacie prostriedky a video ukážky s tematikou vyhľadávania drog, pašovaného tovaru  a výcviku služobného psa.

  Prednáška bola pre žiakov veľmi zaujímavá. Z besedy si odniesli množstvo zaujímavých a užitočných informácií, ktoré im umožnia lepšiu orientáciu v praktickom živote.

   

                                                             Ing. Marcela Kašubová, Ing. Elena Korduliaková

   

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb Čadca získala 3. miesto v súťaži „Olympijská škola roka“

  11.4.2018 sa v DK Čadca uskutočnilo Valné zhromaždenie OK Kysuce a CVČ Čadca, v rámci ktorého boli vyhlásené výsledky  súťaže „Olympijská škola roka“. Je to športová súťaž, ktorá trvá celý školský rok. Víťazom sa stáva škola, ktorá získa najviac bodov. Tieto  sú prideľované za jednotlivé súťaže.  

 • THE HEROES

  09. 04. 2018 sa žiaci školy zúčastnili divadelného predstavenia v anglickom jazyku „The Heroes“. Predstavenie bolo určené pre žiakov na jazykovej úrovni B1. Martinské divadelné centrum tento rok pripravilo mozaiku príbehov z ankety Detský čin roka. 90% hovoreného slova bolo v anglickom jazyku,  doplnené vysvetľujúcimi a vtipnými vsuvkami v slovenskom jazyku. Sledovaním deja mali žiaci možnosť overiť si svoju úroveň anglického jazyka,  rozšíriť a prehĺbiť svoje vedomosti v oblasti gramatických a lexikálnych javov. Divadelné predstavenie bolo zamerané na rozvíjanie jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením.

  Mgr. Ida Kurzyszová

 • Výchovný koncert s názvom Život, láska a peniaze

  Triedy I.A, II.A, III.A, IV.A ,I.I2, III.H, I.C, III.D, III.C sa 27.03. 2018 v rámci vyučovania premiestnili do Domu kultúry v Čadci, aby si vypočuli piesne hudobnej skupiny Freevox. Obsahom piesní boli aktuálne problémy súčasnej spoločnosti  rasizmus a extrémizmus, ktoré boli porovnávané s dôležitými životnými hodnotami.

  Koncert bol pre nás veľmi zaujímavý, pretože pred piesňou sme dostali otázku a po jej odznení sa nás pýtali na problém, ktorý bol v piesni spomenutý. Odmenou za správnu odpoveď bol nápoj v plechovke. Postupne sa na javisku vystriedali asi 10 žiaci, ktorí vedeli správne odpovede a našli odvahu verejne vystúpiť pred spolužiakmi. V závere sme sa s hudobníkmi zhodli, že láska, priateľstvo, život sú najdôležitejšie hodnoty, ktoré si treba vážiť, rozvíjať ich a hlavne netriediť ľudí podľa rasy a národnosti.

  Erika Jatiová, II.A

 • Oceňovanie pedagogických zamestnancov stredných škôl v Sobášnom paláci v Bytči

  Pri príležitosti Dňa učiteľov sa každoročne koná oceňovanie pedagogických zamestnancov stredných škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja za tvorivú a obetavú prácu v oblasti výchovy a vzdelávania detí a mládeže.

  Spomedzi výnimočných osobností zo všetkých regiónov prijala toto ocenenie 6. apríla 2018 v Sobášnom paláci v Bytči zástupkyňa riaditeľky školy pre praktické vyučovanie  Mgr. Pavlína Bulejčíková.

  Srdečne blahoželáme!

 • Finančná gramotnosť – svet financií

  Dňa 05. 04. 2018 sa v našej škole uskutočnila odborná prednáška na tému Finančná gramotnosť – svet financií, zabezpečenie peniazmi. Zúčastnili sa jej žiaci končiacich maturitných tried. Finančný poradca poisťovne Allianz študentom pútavým spôsobom sprostredkoval niektoré informácie spojené s oblasťou hospodárenia s financiami.

  Každého po skončení štúdia čaká množstvo dôležitých a zodpovedných rozhodnutí. Oblasť financií podlieha v rámci zlepšovania a sprehľadnenia prostredia častým zmenám, a preto sa v nej pomerne zložito orientuje. Práve preto si žiaci mohli vypočuť názory a rady odborníka v tejto oblasti.

  Najzaujímavejšími boli najmä otázky týkajúce sa poistenia, odvodov do fondov poistenia, veku odchodu do starobného dôchodku a možnosti zabezpečenia sa peniazmi v ďalšom živote a v starobe.

  Na záver tejto zaujímavej prednášky prebehla diskusia na danú tému. Žiaci si odniesli zaujímavé poznatky, ktoré môžu ďalej využiť v bežnom živote.

  Škola bola zaradená do súťaže o notebook.

  Ing. Marcela Kašubová

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb Čadca sa prezentuje na YouTube

 • TOP cukrár 2018 Liptovský Mikuláš

  22. 3. 2018 sa žiaci odboru cukrár zúčastnili šiesteho ročníka súťaže TOP cukrár 2018 v Liptovskom Mikuláši. Súťažili v dvoch kategóriách: príprava torty a cukrárska artistika.

  Veronika Jurkovičová a Valéria Kullová pripravili tortu na veľkonočnú príležitosť pod názvom Tradície Veľkej noci. Zhotovili veľkonočného zajačika s veľkonočným maľovaným vajíčkom. Dielo bolo ocenené v zlatom pásme zlatou medailou ako tretie najlepšie.

  Do súťažnej kategórie cukrárska artistika sa zapojili Marika Malá a Weronika Anna Lewická s názvom exponátu Sviatok jariŽiačky pripravili veľkonočný veniec, za ktorý boli ocenené v zlatom pásme zlatou medailou.

  Mgr. Jana Pišteková, Bc. Mária Tulcová, Mgr. Viera Hýllová

 • Prednáška k tvorbe podnikateľského zámeru

  Ak sa niekto rozhodne podnikať, čaká ho niekoľko rozhodnutí. Spracovaním podnikateľského zámeru si podnikateľ pripraví odpovede nielen pre okolie, ale aj sám pre seba. V mesiaci marec sa uskutočnila prednáška k tvorbe podnikateľského zámeru pre žiakov končiacich ročníkov študijného zamerania. So štruktúrou a postupom vypracovania podnikateľského zámeru ich oboznámili pracovníčky ÚPSVaR. Hlavným cieľom bolo motivovať čo najviac žiakov k tomu, aby začali uvažovať o podnikaní ako reálnej možnosti uplatnenia sa po skončení školy. Prednáška splnila svoj účel, žiaci si získané vedomosti pretavia do vlastnej tvorby podnikateľského zámeru. Pochopili, že dobre vypracovaný podnikateľský zámer je cesta k úspechu.

  Ing. Mária Janíčková

 • Návšteva detí z Detského domova Vyšný Kelčov

  V rámci aktivity „Projekt je zmena“ boli dňa 21.03.2018 do našej školy pozvané deti z Detského domova Vyšný Kelčov. Naša škola im vyčarila úsmev vďaka programu, ktorý si pre nich žiaci prichystali. Po príchode do našej školy išli žiaci na učebňu č. 26, kde ich čakalo zopár informácií o propagácii projektu Erazmus, ktorý je úspešný na našej škole. Počas celého dňa ich sprevádzala žiačka študijného odboru pracovník marketingu so zameraním na cestovný ruch. 

  Nasledovne sa presunuli do kuchyne, kde žiaci hotelovej akadémie pre nich pripravili občerstvenie a detský punč. Potom sa presunuli ku kaderníčkam a kozmetičkám, ktoré sa o nich dobre postarali. Deti odchádzali s novými účesmi, upravenými tvárami a s peknými spomienkami na tento deň.

  Žiačky II.I a II.A triedy

 • Marketingová a manažérska komunikácia

  22. 03. 2018 sa žiaci V. A, V. B, II. P a IV. I2 zúčastnili na prednáške a workshope  Marketingová a manažérska komunikácia. Prednášku podal veľmi zaujímavým a vtipným spôsobom Ing. Dávid Vrtaňa zo spoločnosti Poradca podnikateľa. Súčasťou prednášky bola aj súťaž o zaujímavé ceny, v ktorej si žiaci zopakovali a utvrdili získané poznatky.

  Druhá časť bola venovaná workshopu, ktorý sa začal rozdelením osobného štítu.  Do vzniknutých častí žiaci vpisovali svoje silné stránky a zisťovali,  k čomu ich predurčujú.

  Na otázku, či majú predpoklady na podnikateľskú činnosť, im dal odpoveď dotazník. Snáď najzaujímavejšou časťou bola hra, pri ktorej mali žiaci presvedčiť obyvateľov ostrova o vhodnosti výstavby zábavného centra.

  Záverečnú bodku za všetkým dala súťaž o knižnú poukážku v hodnote 10 € od firmy Martinus. Na základe odpovedí na kontrolné otázky ju získal Marek Baláž z II. P.

  Ing. Eva Brezovská

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Ul. 17. novembra 2579
  022 01 Čadca

  sekretariat@sosca.sk
 • 00421/41/432 15 90

Fotogaléria