Menu

 • DEŇ PORTUGALSKEJ KUCHYNE

 • Dobrovoľníctvom prispievame k dobrej veci

  Žiaci našej školy sa aktívne zapájajú do rôznych dobrovoľníckych  a charitatívnych  akcií v regióne. Tak tomu bolo aj 9. 5. 2022 na atletickom štadióne v Čadci. V rámci spolupráce s Centrom pre deti a rodiny Bytča sa žiaci III. A zúčastnili 32. ročníka športových hier detí z centier pre deti a rodiny Žilinského a Banskobystrického kraja v atletike.

  Žiaci pomáhali pri jednotlivých disciplínach s organizáciou, administratívou a úpravou športovísk. Podujatie im dalo šancu vyskúšať si svoje animátorské schopnosti. K zdarnému priebehu športových hier prispela zároveň aj naša škola zabezpečením cateringu pre účastníkov.

  Organizátori vysoko ocenili účasť našej školy a prínos žiakov na tomto peknom podujatí. Potešenie môžeme vyjadriť aj my, že sme maličkým kúskom prispeli k radosti detí zo športového zápolenia.

  Ešte raz ďakujem III. A za ochotu a prístup.

  Ing. Mária Janíčková

 • Poďakovanie primátora mesta Čadca

 • Workshopy Neuromarketing a Finančná gramotnosť

  Dňa 12. 5. 2022 sa žiaci V. A triedy zúčastnili workshopu na tému Neuromarketing, ktorý viedol Ing. Dávid Vrtaňa z OZ Mladý podnikavec.

  Worshop pozostával z viacerých častí:

  Na úvod sa žiaci dozvedeli základné informácie o ľudskom mozgu a jeho funkciách.

  Bol im prezentovaný výskum s využitím prístrojov magnetickej rezonancie, ktorý bol zameraný na reakcie mozgových receptorov s cieľom zistiť, ako ľudia reagujú na marketingové kampane.

  Vyskúšali si test, ktorý preveril ich pozornosť.

  Na záver mali možnosť si overiť a pozorovať prepájanie mozgových hemisfér pomocou zrkadlového kreslenia hviezdy.

  V rámci rozvíjania finančnej gramotnosti sa v dňoch 9. 5. a 12. 2022 uskutočnili dva workshopy:

  Dôchodkový systém v SR

  Svet finančných možností

  Workshopov sa zúčastnili žiaci IV. A a I. P pod vedením lektorky z OZ Mladý podnikavec  a finančného poradcu OVB. Ich obsahom boli dôchodkové piliere, sporenie, výhody a nevýhody jednotlivých typov úverov.

  Ing. Marcela Kašubová

 • Celoslovenská prehliadka 44. ročníka SOČ v spomienkach našich súťažiacich

  Naše žiačky Patrícia Činčalová z I. P, Adriána Rudinská z III. A  a  Martina Čimborová z II. I sa v dňoch 27. 4. – 29. 4. 2022 zúčastnili Celoslovenskej prehliadky 44. ročníka SOČ. Svoje súťažné práce v silnej konkurencii odprezentovali 28. 4. 2022. Aj keď sa neumiestnili na popredných priečkach, dostať sa až do celoslovenskej prehliadky SOČ je veľký úspech.

  O spokojnosti dievčat, ktoré reprezentovali našu školu v CP SOČ, o ich príjemne prežitých dňoch, možno i s troškou napätia, svedčia aj ďalšie riadky, ktoré napísali menované súťažiace, reprezentujúce našu školu.

  PATRÍCIA: „V dňoch 27. 4. - 29. 4. 2022 som sa zúčastnila celoslovenského kola stredoškolskej odbornej činnosti. Moje pocity sú úžasné. Zážitky, ktoré som zažila počas celého pobytu, sú pre mňa nezabudnuteľné. Počas nášho voľného času sme mali možnosť spoznať ulice Bardejova a navštívili sme aj veľa jeho pamiatok. Program, ktorý si pre nás pripravili organizátori, bol perfektný. Počas pobytu sme taktiež mali možnosť obhajovať svoje práce, na ktorých sme si dali námahu, a aj keď sa nám nepodarilo umiestniť sa, načerpali sme veľa novej inšpirácie do ďalších rokov. Veríme, že sa nám budúci rok podarí taktiež dostať s našimi prácami takto ďaleko.“

  ADRIÁNA: „Atmosféra na celoštátnom kole prehliadky SOČ bola veľmi príjemná, uvoľnená a priateľská. Organizátori si pre nás pripravili umelecký program, zabezpečili pohodlné ubytovanie a chutnú stravu. Samotná prezentácia prebiehala výborne. Súťažiaci aj porotcovia boli uvoľnení, prívetiví a dobre naladení. Mali sme možnosť vidieť úžasné a nápadité práce súperov, ktoré boli aj pre nás prínosom. Zo súperov sa do konca pobytu stali priatelia a hoci sme sa neumiestnili na popredných miestach, odnášame si so sebou spomienky nielen na krásne mesto Bardejov, ale aj na príjemných ľudí. Tešíme sa na ďalší rok.“

  MARTINA: „Účasť na stredoškolskej odbornej činnosti bola pre mňa určite zaujímavá skúsenosť, popri ktorej som nemala čas sa nudiť. Celoslovenské kolo pre mňa nebolo len skúsenosťou, ale aj zážitkom, na ktorý tak skoro nezabudnem. Z prezentácií súťažných prác súperov sme sa dozvedeli nové veci. Zoznámili sa s novými ľuďmi a našli si nových priateľov. Všetko sme mali zabezpečené, od ubytovania až k stravovaniu, vôbec nič nám nechýbalo. Voľný čas sme si užívali rôzne, napr. spoznávaním mesta Bardejov či oddychom v školskom  internáte. Určite sa zapojím aj ďalší rok, vzhľadom na všetky skúsenosti a zážitky získané v tomto ročníku SOČ.“

   

   

  MILÍ ŽIACI, ZAPOJTE SA AJ VY V ŠKOLSKOM ROKU 2022/2023 DO UŽ 45. ROČNÍKA SOČ, KTORÉHO ORGANIZÁTOROM BUDE NITRIANSKY KRAJ.

   POKÚSTE SA VYUŽIŤ VŠETKY VÝHODY, KTORÉ VÁM SOČ-ka PONÚKA.

   

   

  Patrícia Činčalová, Adriána Rudinská, Martina Čimborová

  a Ing. Mária Hrušková (školská koordinátorka SOČ)

 • Školenie Janssen

  7. 5. 2022 sa na kozmetickej prevádzke uskutočnilo školenie kozmetiky Janssen. Školenia sa zúčastnili žiačky II. I. a IV. I.  odboru kozmetik. Žiačky sa bližšie zoznámili s produktmi kozmetiky Janssen a zo školenia  si odniesli cenné rady, ktoré dokážu v praxi zužitkovať.

  Rajteková Katarína

 • Skills Slovakia – Gastro Junior Bratislava

  Dňa 29. 4. 2022 sa žiačky učebného odboru 2964 H cukrár zúčastnili súťaže Skills Slovakia – Gastro Junior v Bratislave. Súťažnou úlohou bola pripraviť 6 porcií moderného múčnika – Tartaletka.

  Súťažný múčnik Jahodovo-rebarborovú tartaletku pripravili žiačky II. C triedy Valentína Fuňáková a pri príprave jej asistovala žiačka Veronika Lyková. Umiestnili sa vo finálovom kole na krásnom 3. mieste.

  V súťaži sa hodnotila originalita, nápaditosť, precíznosť, používanie moderných prvkov, viacerých technológií zdobenia, moderné trendy, vhodné farebné doladenie, jednotlivé detaily, celkový dojem, čistota prevedenia a prezentácia.

  Žiačky boli ocenené  diplomom a medailou za 3. miesto, odmenili ich aj rôznymi učebnými a pracovnými pomôckami. Nechýbala slovná pochvala od Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, čo ich motivovalo a dodalo  odvahu pre ďalšie súťaženie.

  Žiačky na súťaž motivovali a  pripravovali MOV:  Mgr. Jana Pišteková, Dana Dolečková.

 • Školenie animátorov

  29. 4. 2022 sa uskutočnilo v našej škole školenie animátorov. Školenie predviedla zamestnankyňa agentúry Prostaff z Popradu a absolvovalo ho spolu 22 žiakov z tried V. A, IV. H, IV. A, II. H a I. P. Budúci animátori absolvovali teoretickú aj praktickú prípravu. Boli oboznámení s aktivitami, ktoré vykonávajú animátori v dovolenkových destináciách. Súčasťou bol aj nácvik zručností v modelovaní balónov, tanečné a súťažné  aktivity, tvorba animačného programu. Keďže animáciou sa rozumie aktívne využitie voľného času s cieľom oživiť a zabaviť hostí, veríme, že aj naši žiaci prežili školenie v tomto duchu. Zároveň dúfame, že certifikát, ktorý obdržali, využijú v živote a možno im pomôže aj pri hľadaní pracovného miesta.

  Ing. Mária Janíčková

 • Chute portugalskej kuchyne

  Ahojte, opäť sa vám ozývame z ďalekého Portugalska, kde sa zdokonaľujeme v príprave portugalských špecialít a v obsluhe hostí v rozmanitých mestských prevádzkach nachádzajúcich sa v nádhernom starobylom meste Braga. Ozaj, vedeli ste, že v meste je až 92 kostolov ?

  Každým dňom nadobúdame nové skusenosti a zručnosti vďaka priateľskému personálu. Vyskúšali sme už veľa miestnych špecialít, ktoré vám predstavíme v rámci Dňa portugalskej kuchyne, ktorý sa bude konať 24. 5. 2022 v reštaurácii Beskyd. Zdokonaľujeme sa v anglickom jazyku a získavame aj základy portugalčiny. Naši dvaja spolužiaci Lucka a Kiko dokonca obsluhovali na slávnostnom bankete španielskeho premiéra a slávneho operného speváka Daniela Fernandéza. Bol to pre nich skvelý zážitok, tak ako je pre nás celý Erasmus, ktorý sa pomaly blíži ku konci.

  Sme veľmi radi, že sme sa chopili tejto skvelej príležitosti a pricestovali sme sem. Ak aj vy dostanete takúto príležitosť, určite ju využite. Nebudete ľutovať!

  Aneta Kráľová a Patrícia Fogadová

 • Matrix Start talent

  4. 5. 2022 sa žiačky učebného odboru kaderník zúčastnili finále v medzinárodnej súťaži Matrix Start talent v Pardubiciach.

  Súťaži predchádzalo výberové kolo, do ktorého sa zapojilo 80 žiakov zo 40 škôl z Čiech a Slovenska. Do finále postúpilo 30 žiakov z 25 škôl.

  Našu školu reprezentovali 2 žiačky učebného odboru kaderník - žiačka II. K triedy Alžbeta Kupšová v súťažnej disciplíne Balayge a žiačka  III. K triedy Nikola  Kučáková v súťažnej disciplíne Pánsky strih.

  Žiačky napriek silnej konkurencii podali vynikajúce výsledky. Kadernícke remeslo, ktoré si zvolili, im ponúka naozaj široké možnosti realizácie aj do budúcna.

  Mladých kaderníkov prišli podporiť renomovaní kaderníci z Čiech a Slovenska, ktorí im počas celej súťaže boli ochotní ponúknuť cenné rady a skúsenosti.

  Žiačky na súťaž pripravovali MOV: Mgr. Mária Trúchla a Bc. Andrea Veničáková.

 • SLOVAK BARISTA CUP – junior 2022 Bratislava

  29. 4. 2022 sa uskutočnila baristická súťaž v Bratislave, na ktorej nás reprezentovala žiačka hotelovej akadémie Natália Nemčeková z III. A triedy.

  Súťaž prebiehala v nasledujúcich disciplínach:

  A/ Nastavenie mlynčeka

  B/ Príprava nápojov (2x espresso, 2x cappuccino, 2x voľný nápoj)

  C/ Príprava alternatívnej kávy (Chemex, Aeropress, FrenchPress, V60). Táto disciplína bola povinná, ale nebodovacia.

  Počas celej súťaže sa hodnotilo dodržanie času, utláčanie a zarovnanie kávy, nastavenie hrúbky mletia, správne dávkovanie, extrahovanie kávy, chuť kávy a komunikatívnosť.

  Súťaž navštívil aj minister školstva Mgr. Branislav Gröhling, ktorý povzbudil súťažiacich slovami: „Všetci ste už víťazi, keď ste sa zúčastnili tejto súťaže.“

   Žiačka bola prvýkrát na súťaži a umiestnila sa na 6. mieste z celkového počtu 16 súťažiacich.

  Bc. Janka Poláčková

 • Mladý Európan

  27. apríla 2022 sa uskutočnil 17. ročník regionálneho kola súťaže Mladý Európan. Súťaž, ktorú organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, sa konala v priestoroch Univerzitnej knižnice Žilinskej univerzity. V silnej konkurencii 13 stredných škôl Žilinského kraja sa našim študentom 3. A síce nepodarilo umiestniť, ale verím, že súťaž bola pre nich ďalšou skúsenosťou, ktorá im rozšírila obzor o symboly, osobnosti a dominanty EÚ.

                                                                                                                Ing. Eva Polačková

 • Veľká noc v Kocke

  Tak sme nazvali výstavu s veľkonočnou tematikou, ktorou sme privítali jar.

  Priestory školy spestrili práce našich žiakov, ktorí svoju zručnosť a kreativitu pretavili do pestrofarebných kraslíc a veľkonočných dekorácií. Ukázali, ako nápadito sa dajú využiť rôzne techniky a materiály. Cieľom bolo nielen sa prezentovať, ale aj spríjemniť spoločné priestory a potešiť zamestnancov školy aj spolužiakov. A za túto snahu im patrí uznanie. Najzaujímavejšie práce boli zároveň ocenené veľkonočným prekvapením.

  Svojimi prácami a pomocou prispeli žiaci z V. A, II. H, II. I, II. P, I. P.

  Ing. Mária Janíčková

 • Majstrovstvá someliérov – juniorov Slovenska 2022

  21. a 22. apríla 2022 sa žiaci odboru hotelová akadémia Janka Kotková z I. A triedy a Branislav Gomola z III. A triedy zúčastnili juniorskej someliérskej súťaže Majstrovstvá someliérov – juniorov Slovenska 2022 v priestoroch Husacina&Penzión Karolína v Slovenskom Grobe.

  Súťaž sa skladala z písomného testu, senzorického testu, z dekantácie a servisu červeného vína.

  Táto súťaž pomohla žiakom rozšíriť vedomosti a zručnosti v práci someliéra a taktiež pomohla zvýšiť ich sebavedomie.

  RNDr. Dušan Kormanec

 • Ján Palárik - Pozoruhodné osudy kysuckého rodáka

  Prednáška je nevšedným oživením vo všednom živote študentov. Pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika sme si so záujmom vypočuli populárno-vedeckú prednášku historikov  z Kysuckého múzea v Čadci, Martina Turóciho, Mgr., PhD. a Tomáša Adamčíka, Mgr., PhD. Prostredníctvom autentických dobových prameňov, listín a dokumentov nám priblížili životný osud tejto významnej osobnosti. J. Palárik ovládal niekoľko jazykov, vyslovil sa za Štúrovu slovenčinu, bol známy svojím postojom k národnostnej problematike, politickou, kultúrnou a redakčnou činnosťou, ako aj vlasteneckým zapálením. Patrí medzi zakladateľov modernej slovenskej drámy, je autorom divadelných hier Inkognito, Drotár, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.

  Prednáška sa konala v priestoroch Kysuckej knižnice v Čadci 27. 4. 2022, v deň výročia narodenia J. Palárika. Stretla sa s pozitívnym ohlasom publika, ktoré tvorili aj žiaci našej školy, I. P a II. P tried nadstavbového štúdia.

  V osvete a vzdelanosti veje duch, ona kriesi hmoty, sily, život, ruch.

  Ona dáva žitia práva národu, rabstvo borí, zlatú tvorí slobodu.“ J. Palárik

  Mgr. Sabelová a žiaci

 • Bom dia z ďalekého Portugalska

  Olá, Stredná odborná škola obchodu a služieb!

  Tento rok vycestovali žiaci II. A, III. H a IV. A triedy pod dozorom pani profesorky PhDr. Mravcovej a pani zástupkyne Mgr. Bulejčíkovej do Portugalska, konkrétne do mesta Braga. Cesta trvala vyše 11 hodín autobusom a lietadlom. Žiaci sa najskôr dopravili autobusom na letisko do Viedne, odkiaľ cestovali lietadlom do Porta a odtiaľ napokon autobusom do Bragy. Autobus ich odviezol priamo do youth centre Braga, ubytovacieho zariadenia pre študentov.

  Žiaci sa tešia na získavanie nových skúseností a zážitkov. Tchau!

 • SkBA JUNIOR CUP 2022 - Vysoké Tatry

  V dňoch 20. 4. - 21. 4. 2022 sa uskutočnila barmanská súťaž, ktorá sa stala príležitosťou pre našu žiačku Martinu Jurišovú z II. A triedy odboru hotelová akadémia.

  Žiačka sa v prvý deň zúčastnila workshopu o novinkách St. Nicolaus, po prezentácii si súťažiaci preverili písomnou formou vedomosti z miešaných nápojov.  Druhý deň prebiehala súťaž, ktorá sa začala prípravou 3 porcií v kategórii  SOFT DRINK a následne prípravou  AFTER DINNER COCTAILU v časovom limite 6 minút.

  Žiačka sa umiestnila v striebornom pásme. Ďakujeme jej za vzornú reprezentáciu školy.

  Bc. Zuzana Danková

 • 1. ročník školskej barmanskej súťaže

  7. 4. 2022 sa v priestoroch reštaurácie Beskyd konal 1. ročník školskej barmanskej súťaže, ktorej sa zúčastnili žiaci II., III. a IV. ročníka odborov hotelová akadémia, čašník servírka, kuchár. V prvej časti absolvovali súťažiaci písomný test a v druhej časti pripravovali ľubovoľný miešaný nápoj z kategórie SOFT DRINK.

  1. miesto získala Martina Jurišová, žiačka II. A triedy.

  Na 2. mieste sa umiestnila Alžbeta Čuboňová, žiačka III. H triedy.

  3. miesto obsadil Andrej Budoš, žiak II. H triedy.

  Víťazom srdečne blahoželáme.

  Bc. Zuzana Danková

 • Aktivity ku Dňu Zeme 2022

 • Nie sme ľahostajní

  Na základe výzvy ZBIERKA PRE UKRAJINU sme sa 1. marca 2022 zapojili do materiálnej pomoci a zorganizovali sme charitatívnu zbierku s cieľom pomôcť ľuďom v núdzi vo vojnou zmietaných oblastiach.

  Naša zásielka materiálnej pomoci vo forme trvanlivých potravín, hygienických a zdravotníckych potrieb  bola odovzdaná na zberné miesto Žilinskej diecéznej charity  - Dom charity sv. Gianny v Čadci.

  Ďakujeme všetkým žiakom, rodičom a zamestnancom, ktorí prispeli svojím materiálnym darom, pomáhali a zaujímali sa o celkový priebeh zbierky. Ukázali, že pomoc, súcit a spolupatričnosť nie sú iba prázdne slová.

  Koordinátorky zbierky: Ing. E. Poláčková, Ing. S. Jašurková

strana:

Novinky

Kontakt

 • Stredná odborná škola obchodu a služieb
  Ul. 17. novembra 2579
  022 01 Čadca

  sekretariat@sosca.sk
 • 00421/41/432 15 90

Fotogaléria